poniedziałek, 19 grudnia 2011

Pokrywa do akwarium

Pierwszym tematem, którym chciałbym się zająć będzie POKRYWA AKWARIOWA.

Temat ten opanowałem do perfekcji:) Wykonałem ich już kilka. Dla siebie, dla znajomych, w tym celu przekopałem kilkaset stron na forach internetowych. Temat ten nie będzie dotyczył dokładnie tego jak zbudowć pokrywę, gdyż każdy posiada swój gust i własne potrzeby. Postaram się odpowiedzieć na  pytania które nurtowały mnie i moich znajomych podczas budowania tego ustrojstwa.:)
Ale do rzeczy...
Podchodząc do tematu należy pamiętać że wykonywana przez Nas pokrywa nie musi być wieczna kilka lat na akwarium wystarczy by opatrzyła Nam się do tego stopnia, że zapragniemy ją zmienić.

MATERIAŁ
Doskonałym materiałem do budowy byłoby spienione PCV i pleksa, odporne na wilgoć, niereagujące z wodą. W chwili obecnej posiadam takową i jestem z niej bardzo zadowolony. Niestety wybór tego rodzaju materiału wiąże się z dosć dużymi kosztami.
Płyta wiórowa- jest to materiał łatwy w obróbce i dobrze się prezentującym. Niestety pokrywa z płyty nie zdąży Nam się opatrzyć gdyż po prostu się rozpadnie. Klej scalający wióry nie jest wodoodporny i płyta "puchnie" moim zdaniem materiał ten nie nadaje się do budowy pokrywy, podobnie jak ...
Płyta OSB, która pomimo swej wodoodporności ma zerowe walory estetyczne.Nie można jej ani okleić domowym sposobem, a malowanie jest nieestetyczne. 
Drewno- materiał wytrzymały i estetyczny. Z moich doświadczeń wynika, że materiał ten, po odpowiednim zagruntowaniu (LAKIER JACHTOWY) jest materiałem dość trwałym aby wykonać z niego pokrywę.

REASUMUJĄC DREWNO, PIENIONE PCV I PLEKSA TO NAJLEPSZE MATERIAŁY DO WYKONANIA POKRYWY

ZASADY BUDOWY

Pierwsze pytanie które nasuwa się w trakcie budowy to wysokość pokrywy. powinna ona wynosić około 15 cm. Ta wysokość zapewni nam bezpieczną odległość świetlówek od lustra wody, zbyt wysoka pokrywa jest mniej estetyczna.
Drugie pytanie, jak powinno byc umieszczone otwieranie. Z moich obserwacji wynika, że najlepszym byłoby otwieranie przez całą długość pokrywy ułatwia to sprzątanie (dużo łatwiej jest  sprzątać przy zapalonych jarzeniówkach).

Poniżej podaje linki do przykładowych pokryw z forów akwarystycznych:

http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/diy-pokrywa-ze-spienionego-pcv/

http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/pokrywy-z-czego-i-jak-zrobic/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz